WSZYSKO O PIELĘGNACJI DZIECI

niedziela, 27 lutego 2011

KARMIENIE PIERSIĄ

KARMIENIE PIERSIĄ
Zanim jeszcze narodzi się dziecko wiele z kobiet zastanawia się czy podoła wyzwaniu jakim jest macierzyństwo. Jednym z wielu powodów spędzającym sen z powiek jest właśnie wybór karmienia :sztuczne czy naturalne? Z pozoru naturalna funkcja organizmu kobiety -laktacja , może okazać się wielkim problemem . Aby temu zapobiec należy pamiętać o następujących elementach .

1. Przystawianie noworodka do piersi w miarę jak najszybciej zaraz po porodzie.
2. Częste przystawianie dziecka ,ważne jest aby twoje maleństwo obejmowało ustami całą brodawkę . Na początku nie jest to łatwe, ale nie zniechęcaj się. Pokarm pojawi się gdy tylko dziecko zacznie ssać efektywnie. Nie zapomnij o zapewnieniu wygody sobie i dziecku podczas karmienia.
3. Unikanie stresu. Pozwól sobie na relaks i odpoczynek , słuchaj muzyki,
4. Karmienie powinno sprawiać przyjemność zarówno matce jak i dziecku.
5. Przystawiaj zawsze do piersi gdy tylko tego zażąda (karmienie na żądanie) Komórki mleczne wytwarzają tyle pokarmu na jakie dostają zapotrzebowanie. Więc obawa, że masz za mało pokarmu i dlatego dziecko stale jest głodne jest nieuzasadniona . Maluch ssie dotąd aż zaspokoi głód . Na początku pokarm ma konsystencję bardziej wodnistą, po to aby dziecko zaspokoiło pragnienie , następnie pojawia się właściwy - zaspokajający glód

Odpowiednia higiena piersi i sutków- specjalne wkładki , biustonosze usztywniające,na szerokich ramiączkach, masowanie brodawek.

Moje rady

* po każdym karmieniu wmasuj ostatnią kroplę mleka w brodawkę - zapobiega to pęknięciom
* gdy poczujesz nagły przypływ pokarmu do piersi -przystaw na chwilę dziecko aż poczujesz ulgę - zapobiega to zapaleniom gruczołów mlecznych. Ważne jest aby twoje maleństwo obejmowało szczelnie ustami całą brodawkę.

* jeżeli odczuwasz ból, suchość sutków użyj specjalnych kremów dostępnych w dobrych aptekach zawierających lanolinę .

WŁAŚCIWOŚCI I ZALETY POKARMU KOBIECEGO

-odpowiedni skład przyswajalny przez dziecko- laktoza, kozeina, laktoalbuminy, nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe
- ma właściwości uodparniające-działa na zasadzie szczepionek
-optymalna temperatura pokarmu
-zawsze i w każdym miejscu możliwość podania
- zapobiega biegunkom -właściwości antybakteryjne
-u dzieci karmionych rzadziej obserwuje się nadwagę
-bardzo dobry rozwój fizyczny i psychiczny
-doskonale nawiązująca się więz pomiędzy matką a dzieckiem
-dzieci rzadziej cierpią z powodu kolek
-zmniejszenie ryzyka zachorowalności na nowotwory piersi u matek

Dziecko możesz karmić nawet do 6m.ż.(jeżeli lek. Pediatra nie ma żadnych zastrzeżeń do rozwoju maluszka. Po tym okresie należy stopniowo wprowadzać pokarmy, które są dostępne na rynku.Pamiętaj o uwzględnieniu witamin, konsystencji i temperatury posiłku,unikaj produktów mącznych zawierających gluten (profilaktyka Coeliakii )

Gorąco polecam tę metodę karmienia . Udało mi się pogodzić obowiązki zawodowe pielęgniarki i rolę matki karmiącej.Dziś patrząc na moje dzieci (9 i 15 lat)wiem, że dokonałam słusznego wyboru: prawie nie chorują, świetnie radzą sobie z nauką a nauczyciele potwierdzają ich wysoki poziom inteligencji
wwwsilanatury.blogspot.com
http://metodymasazu.cba.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz